Lista konferencji  
 
Opcje sponsoringu  
 
 
         
         
   


Jak doradzać przedsiębiorcom?
Polska stoi przed wielką szansą

Fachowe doradztwo zwane również outsourcingiem, stanowi klucz do sukcesu każdej firmy. To niby banał, lecz mnóstwo przedsiębiorców ma kłopoty ze zmieniającym się stanem prawnym w naszym kraju. Członkowie konferencji, zorganizowanej przez Roadshow Polska, przekonywali, że warunkiem skuteczności jest właśnie zaufanie profesjonalistom z dziedziny doradztwa. Hasłem spotkania było: "Polska europejskim rajem usługowym". Tytuł bardzo trafny, gdyż sektor usług rozwija się w naszym kraju bardzo dynamicznie, nawet w zestawieniu z krajami starej unii.

Stoimy przed wielką szansą

Polska stoi przed wielką szansą, jaką jest wysoki poziom kadry i niskie koszty pracy - zauważył Jarosław Pawłowski (członek zarządu Philip Morris). Wskazał on, że Kraków przyciąga swoją magią, do tego stopnia, że na dwa miejsca przeznaczone dla pracowników biurowych napłynęło ponad 1000 ofert z Hiszpanii. - Przy czym pobory były gwarantowane na poziomie rynku polskiego - dodał. Wiele firm przenosi swoje przedstawicielstwa do miast, które zapewniają stały dopływ absolwentów szkół technicznych, prawnych, ekonomicznych, medycznych. Pod tym względem Kraków plasuje się w centrum zainteresowania obcego kapitału.

Biznes to informacje

Usługi telekomunikacyjne funkcjonujące zarówno wewnątrz firmy, jak i zapewniające szybki transfer danych do każdego miejsca na ziemi to niemalże warunek współpracy z innymi firmami. Odpowiednio zaprojektowana sieć telefoniczna znacznie ułatwia dzień pracy. Pracownicy mając możliwość kontaktu nie denerwują siebie i innych. Dobrze wykonana sieć to również niższe koszty eksploatacyjne. Takie było przesłanie zawarte w wystąpieniu Marcina Galwasa ( Ericsson).

Konferencja o najnowszych technologiach, sposobach zarządzania, oraz nieruchomościach, wspaniale komponowała się z wystrojem Hotelu Starego. To doskonały wybór miejsca zaznaczali wszyscy bez wyjątku uczestnicy. Kraków przyciąga, bowiem nie tylko jako ośrodek akademicki, lecz również jako wspaniałe miejsce, gdzie czas płynie jakby wolniej. Praktyka uczy, że czas potrzebny na wdrożenie postanowień z takiego typu spotkań wynosi około pół roku. Skoro konferencja odbyła się 1 grudnia, to w czerwcu przyszłego roku przyjrzymy się jej wymiernym efektom.

O komentarz poprosiliśmy Andrzeja Hutniczaka - dyrektora Capgemini, współorganizatora konferencji.
- Oczekujemy, że to spotkanie ułatwi nam stworzenie forum ludzi zainteresowanych dalszym rozwojem zarówno swojej firmy jak regionu, czyli Małopolski. Konferencje takie jak ta, stanowią doskonałą możliwość wymiany informacji i doświadczeń. Sam outsourcing to przecież praca oparta na sprawdzonym sposobie działania i docierania do innych. Małopolska, a zwłaszcza Kraków ma szczególny potencjał w tej dziedzinie. Mam nadzieję, że to dzisiejsze spotkanie ułatwi nam (przedsiębiorcą) współpracę między sobą i zaowocuje nowymi miejscami pracy .

Marcin Kaszuba, były wiceminister gospodarki.
*Jak ocenia pan polski potencjał zarówno gospodarczy jak i osobowy, w świetle dzisiejszego spotkania?
- Polska stoi przed wielką szansą rozwoju. Oczywiście zaplecze technologiczno-intelektualne jest ważne, lecz ja uważam, że naszym największym atutem są niskie koszty produkcji, przy jednoczesnym wysokim poziomie usług. Sytuacja ta nie będzie trwała wiecznie. W raz z kolejnym poszerzeniem Unii stracimy tę kartę przetargową. Oczywiście nasza lokacja w środku Europy pozostanie, lecz inwestorzy mogą szukać tańszej siły roboczej. Wówczas kapitał popłynie w innych kierunkach. Konferencje o doradztwie i zarządzaniu, dają możliwość prezentowania naszych możliwości zarówno technologicznych, usługowych jak i intelektualnych. Jednak przed nami jeszcze dużo pracy, choćby nad systemem prawnym. Powinniśmy zrobić wszystko, by tę szansę wykorzystać).

Źródło: Gazeta Krakowska