Lista konferencji  
 
Opcje sponsoringu  
 
 
         
         
   


W Polsce więcej inwestycji zagranicznych, ale brakuje pracowników.

20.10.Warszawa (PAP) - Polska pozyskuje coraz więcej inwestycji zagranicznych, ale zaczyna brakować dla nich pracowników - poinformowali analitycy i przedstawiciele administracji rządowej zebrani na II Forum Outsourcingu w Warszawie zorganizowanej przez Roadshow Polska.

Outsourcing, to strategia zarządzania, polegająca na przekazywaniu parterowi z zewnątrz (tzw. outsourcerowi) zadań i pracy, które najczęściej nie są krytyczne dla działalności firmy lub przedsiębiorstwa.

Jak powiedział w czasie dyskusji na II Forum, wiceminister gospodarki, Andrzej Kaczmarek, "rząd będzie dążył, aby do 2013 roku Polska znalazła się w gronie krajów posiadających gospodarkę opartą na wiedzy, do czego inwestycje zagraniczne, zwłaszcza innowacyjne są niezbędne".

Według dyrektora działu BIZ w firmie konsultingowej Ernst&Young, Marcina Kaszuby, polskiemu rządowi udało się pozyskać duże inwestycje outsourcingowe. Dogodne warunki wspierania tych inwestycji spowodowały, że Polska została uznana za "znakomitą lokalizację" dla inwestycji typu BPO".

Inwestycje Business Process Outsourcing (BPO) to nazwa sektora usług, w którym międzynarodowe koncerny zlecają realizację wybranych działań wspierających przedsiębiorstwo. Inwestorzy mogą je lokalizować na terenach Specjalnych Stref Ekonomicznych, oferujących przedsiębiorcom np. ulgi podatkowe.

"Według międzynarodowych rankingów miejsc dogodnych inwestycyjnie nasz kraj jest znakomitą lokalizacją dla centrów BPO - w zależności od rankingu zajmuje 1 lub 3 miejsce. W 2005 roku inwestycje w BPO wygenerowały w naszym kraju 37 tys. miejsc pracy" - powiedział Kaszuba.

Według niego zaczyna się jednak pojawić problem braku wykwalifikowanej kadry dla tych inwestycji i w ogóle inwestycji zagranicznych w Polsce, który jeśli nie zostanie rozwiązany spowoduje znaczny spadek pozycji Polski w międzynarodowym rankingu inwestycyjnym.

Dla doradcy zarządu Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan Jeremiego Mordasewicza, problem z kadrą dla inwestycji zagranicznych w Polsce "jest pochodną sukcesu w pozyskiwaniu tych inwestycji", bo pracodawcy przyzwyczaili się już, że rezerwy ludzkie w Polsce są bardzo duże i dla każdej inwestycji wystarczy pracowników. Przez kilka ostatnich lat na rynek pracy w Polsce rocznie "napływało tyle młodych ludzi, ile w całej Unii".

II Forum Outsourcingu "Polska jako europejskie centrum usługowe" w Warszawie zgromadziło ponad 100 uczestników z firm produkcyjnych, doradczych, konsultingowych, usługowych, mediów oraz przedstawicieli administracji państwowej. (PAP)